Jak na cestovní pojištění? Je dostačující pojištění na platební kartě?

Blíží se období dovolených a s tím, jak se uvolňují opatření státu vyhlášená v souvislosti s epidemií koronaviru, začínáme přemýšlet, kde strávit dovolenou. Můžeme již cestovat i do zahraničí. Je třeba si ověřit, jaký je režim na hranicích v cílové zemi.

Dovolená v zahraničí

Když se někdo rozhodne strávit dovolenou v zahraničí, měl by řešit otázku cestovního pojištění. Někteří však toto neřeší, protože dost často slýchám odpověď: „My cestovní pojištění máme k platební kartě a nepotřebujeme ho.“

Ale jak to s tímto cestovním pojištěním k platební kartě je? Je opravdu dostačující?

Většina bank ke svým platebním kartám poskytuje cestovní pojištění, ale jen ty nejvyšší typy karet mají cestovní pojištění s dostatečnými limity. Pokud se spolehnete na cestovní pojištění k bankovní kartě, doporučuji seznámit se řádně s podmínkami, s územní platností tohoto pojištění, s výlukami a zkontrolovat limity.

Tip: Zkontrolujte si pečlivě, zda se limity cestovního pojištění k bankovní kartě vztahují na každého člena rodiny nebo jestli je limit společný.

A nyní se podívejme na limity u léčebných výloh. Při stanovení limitů je důležité, aby dokázaly pokrýt náklady na léčení úrazu nebo náhlého onemocnění. Náklady na léčebné výlohy v Evropě mohou být nižší, pokud cestujete mimo Evropu, bývají náklady na léčebné výlohy vysoké (např. v USA, na Novém Zélandu…). V Evropě je dostačující limit na léčebné výlohy kolem 2-3 mil. Kč, není-li dovolená náročná. Mimo Evropu doporučuji limity vyšší. Součástí pojištění léčebných výloh jsou zpravidla i asistenční služby.

A jak je to s limity u pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíme neopatrným jednáním jiným osobám nebo na majetku a za které neseme odpovědnost? Způsobíte-li někomu jinému například úraz, náklady na léčení a rekonvalescenci se v zahraničí mohou vyšplhat vysoko až na milionové částky. Proto i zde je potřeba při sjednávání limitů sjednat raději vyšší limity. Při stanovení limitů je důležité, aby dokázaly pokrýt všechny případné škody.

Tip: Berete s sebou na dovolenou domácího mazlíčka? Ověřte si, zda budou i případné škody způsobené domácím mazlíčkem z pojištění odpovědnosti hrazeny.

Dále jsou velmi důležité výluky. U cestovního pojištění nejen k platebním kartám doporučuji cestovní výluky ověřit. Týkají se nejen sportovních aktivit, ale i třeba zdraví. Když vyrazíte na dovolenou nemocní, vztahuje se na případné plnění výluka.

Co se týká sportovních aktivit, je potřeba se ujistit, pro jaké sportovní činnosti platí pojištění. Do výluk velmi často patří rizikové sporty (surfování, horolezectví, vysokohorská turistika….) Např. u vysokohorské turistiky je dále vhodné si ověřit, do jaké nadmořské výšky cestovní pojištění platí. Pokud se vydáte nad danou nadmořskou výšku, je potřeba si sjednat připojištění. Pokud se Vám úraz stane při nějaké činnosti, která je ve výlukách, nedostanete žádné plnění.

Závěr:

Když cestujete do zahraničí, je vždy důležité si ujasnit, kam cestujeme a co budeme v zahraničí dělat. Na základě toho se rozhodnout, zda nám bude stačit rozsah cestovního pojištění k platební kartě nebo si raději sjednat klasické cestovní pojištění.

Jsem průvodce světem financí. Ve svém volném čase ráda cestuji a fotografuji.
 • Vaše údaje jsou u mě v bezpečí.

  Odesláním Vašich údajů souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Zacházím s nimi podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, i podle nařízení (EU) 2016/679, které je účinné od 25.5.2018

 • Kategorie
 • Ing. Martina Burešová
 • Kalkulačka „Kolik vynáší moje spoření“

  Zadejte kolik si spoříte měsíčně, na kolik let a jaká je výsledná suma. Kalkulačka Vám ukáže úrok.

 • Kalkulačka „Pravidelné spoření“

  Zadejte kolik měsíčně ukládáte, počet let, úrok a kalkulačka vypočte výslednou sumu.

 • Kalkulačka „Hypoteční splátka“

  Kalkulačka pro výpočet hypotéky.