Minimální platby OSVČ na důchod: Bude mi to stačit?

Pokud jste OSVČ, víte, že musíte každý měsíc platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Tyto zálohy jsou povinné a jejich výše se odvíjí od vašich předešlých výdělků. Co když ale zatím vyděláváte málo a týkají se vás minimální zálohy OSVČ na důchod? Nespláčete v budoucnu nad výdělkem?

Ačkoliv má status OSVČ řadu výhod, nese s sebou i nějaké ty povinnosti. Mezi ty nejdůležitější patří (kromě pravidelného podávání daňového přiznání) placení záloh na zdravotní a sociální pojištění. Výše těchto nákladů je jasně stanovena. Jde tedy jen o to, kolik vyděláváte a do jaké kategorie vás tento výdělek zařadí.

Mnoho OSVČ platí minimální zálohy na sociální pojištění. Ačkoliv se každý rok zvyšují (byť třeba jen o pár korun), jde o nejnižší možnou částku, kterou musíte jako podnikající fyzická osoba platit. I když se to může jevit v produktivním životě jako výhoda (protože vám zůstane víc peněz), ve stáří vás mohou čekat nemalé problémy. Budete mít totiž jen minimální důchod.

Minimální důchod

Všichni víme, že důchod není příliš vysoký. A hodně seniorů má co dělat, aby každý měsíc vyšli. OSVČ, kteří platí jen minimální zálohy, na tom ale budou mnohem hůř. Minimální důchod OSVČ pro rok 2021 se totiž pohybuje na čísle 4 310 korun. Což není zrovna povzbudivé.

Samozřejmě s předepsanou výší zálohy, kterou máte platit na sociální pojištění, příliš věcí neuděláte. Ledaže byste začali víc vydělávat. Což není vždy reálné. Tak jak z tohoto hrozícího nebezpečí ven? Jak se tedy na podzim života kvalitně finančně zajistit?

Investujte!

Už jste to možná slyšeli minimálně tisíckrát. Ale jedinou cestou z tohoto černočerného tunelu je investování. Výhodou investování je to, že si můžete vybírat z velkého množství investičních nástrojů a sestavit si tak vlastní osobní portfolio. Pokud nemáte dobrodružnou náturu, můžete si vybrat z řady investic, u kterých je riziko ztráty nižší. Na druhou stranu, tyto nástroje nebývají z hlediska zhodnocení příliš zajímavé a podstupujete riziko ztráty hodnoty peněz kvůli inflaci.

Část úspor tedy můžete investovat do rizikovějších investičních nástrojů, u kterých je ale mnohem lepší vyhlídka na výnos.

Cílem rozdělení investic je tedy nalezení takového portfolia, které umožňuje OSVČ v noci klidně spát (protože má část peněz ve stabilním nástroji), ale zároveň mu dovolí vydělávat.

Jak se do toho pustit?

Vypadá to na první pohled hrozně složitě. Ale ve skutečnosti to tak není. Je ale pravda, že se hodí mít po ruce někoho, kdo se v těchto věcech vyzná a pomůže vám sestavit vaše investiční portfolio na základě vašich cílů. Tak, aby v něm byl prostor pro finanční jistoty, stejně jako pro riziko, na kterém můžete vydělat.

Určitě bych vám nedoporučila se spoléhat na investiční strategie vašich rodinných příslušníků nebo známých, kteří se např. rozhodli pro obchodování s kryptoměnami či pro jiný investiční nástroj. Přeci jen práce s financemi není hra. Takže by se vám mohlo lehko stát, že o své úspory hodně rychle přijdete. Místo toho si se mnou sjednejte schůzku, v průběhu, které vám poradím, jaký typ investování pro vás bude nejlepší.

Jsem průvodce světem financí. Ve svém volném čase ráda cestuji a fotografuji.
 • Vaše údaje jsou u mě v bezpečí.

  Odesláním Vašich údajů souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Zacházím s nimi podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, i podle nařízení (EU) 2016/679, které je účinné od 25.5.2018

 • Kategorie
 • Ing. Martina Burešová
 • Kalkulačka „Kolik vynáší moje spoření“

  Zadejte kolik si spoříte měsíčně, na kolik let a jaká je výsledná suma. Kalkulačka Vám ukáže úrok.

 • Kalkulačka „Pravidelné spoření“

  Zadejte kolik měsíčně ukládáte, počet let, úrok a kalkulačka vypočte výslednou sumu.

 • Kalkulačka „Hypoteční splátka“

  Kalkulačka pro výpočet hypotéky.