Systém tří prasátek: Naučí děti pracovat s kapesným i předcházet dluhům

Peníze jsou v životě důležité a je dobré jich mít každý měsíc dostatek. Díky nim můžeme zaplatit nájem, splátku hypotéky, nakoupit potraviny a další nezbytnosti, udělat si radost a taky i něco uspořit. Jak ale práci s financemi naučit vaše malé děti? Jednoduše. Vyzkoušejte s nimi systém tří prasátek.

Prakticky každý dospělý pravidelně dostává nějaké peníze. Někdo má příjem z podnikání, nebo ze zaměstnání, dalšímu chodí důchod nebo rodičovské dávky. Jejich odesílatel a výše se sice různí, ale princip zůstává stejný. V jeden moment se nám na účtu objeví finanční obnos, který si musíme plánovat na celý následující měsíc.

V minulém díle, který se zabýval dětským kapesným, jsme se bavili o tom, kdy a kolik peněz se hodí dětem dávat. Také jsme si řekli pár triků, které děti naučí vnímat hodnotu peněz. Jak je ale kvalitně připravit na to, že jednou budou spravovat své finance úplně samy?

Abyste si mohli být jistí, že jste potomkům vštípili důležité základy nakládání s penězi, vyzkoušejte s nimi systém tří prasátek. Děti si tak odnesou do života návyk odkládat si peníze.

Co je metoda tří prasátek?

Základem je mít tři pokladničky. Může jít o tři „zlatá prasátka“, kterým na bok nalepíte popisky. Díky tomuto kroku jedno prasátko od druhého mnohem lépe rozpoznáte. To je velmi důležité, protože do každého prasátka bude dítě střádat jinak velkou část kapesného. Každé prasátko bude navíc sloužit jinému účelu.

Celou sumu kapesného, kterou dítěti dáte, pak společně rozdělíte na menší části, které budou, např.:

 • 30 % na spoření
 • 60 % na spotřebu
 • 10 % na dobročinné, nebo jiné mimořádné účely

Pokud už umí dítě procenta, můžete ho nechat jednotlivé částky samo spočítat. V případě, že mu to moc nejde, můžete mu s počítáním pomoci. Tuto částku pak bude dítě střádat do každého jednoho prasátka v následujících měsících a letech.

Jak dítěti tento systém vysvětlit?

Není vyloučeno, že váš potomek nebude chtít z kapesného žádnou částku odkládat. Může mít totiž pocit, že to, co s darovanými penězi udělá, je čistě jeho věc. Proto je dobré mu celý tento koncept plánování a odkládání vysvětlit.

Prasátko na spoření

První prasátko na spoření naučí vašeho potomka odkládat peníze na budoucnost. Můžete namítat, že za dvacet let nebudou mít takto uspořené peníze žádnou hodnotu. Nikdo ale neříká, že peníze musí zůstat v tomto prasátku navždy. Jakmile bude dítě dostatečně staré, můžete mu představit investiční fondy nebo stavební spoření a rozvíjet tak jeho finanční gramotnost.

Prasátko na spotřebu

Prostřední prasátko s největším podílem kapesného pak pojme peníze, které jsou určené na úhradu povinných, ale i doplňkových výdajů. Z tohoto prasátka může brát peníze na dárky, na vstupenky do kina nebo na jídlo. Ve vašem vlastním zájmu byste ho ale měli naučit, že cílem tohoto prasátka není to, aby mu na konci měsíce zůstalo vyprázdněné bříško. Naopak je žádoucí dítě podporovat v tom, aby mu z něj alespoň něco zůstalo. O plánování zbytných a nezbytných výdajů si ale povíme třeba něco příště.

Prasátko na dobročinné účely

Děti by měly vědět, že ne každý má v životě takové štěstí, aby byl zdravý, nebo žil v úplné rodině. Také by měly vědět, že někdy pomoc potřebují zvířátka, či příroda. Právě proto ukládáte 10 % z kapesného do prvního prasátka, z nějž půjdou peníze na dobročinnost. Aby to bylo pro potomka zajímavější, zkuste se společně podívat na dobročinné programy a nechte ho si vybrat takový, který se mu líbí.

Pokud nevíte, co by mohlo dávat smysl, zkuste se zaměřit na zvířecí útulky v okolí, či na podporu zvířat ve vaší oblíbené ZOO. Před Vánoci se také můžete zapojit např. do systému Nocleženek, Ježíšek na koni nebo Krabice od bot. Děti se tak naučí pomáhat těm, kdo potřebují pomoc a budeme u nich i rozvíjet sociální cítění.

Chcete se dopředu informovat o tom, kdy je nejlepší čas na zřízení dětského účtu? Pokud ano, je pro vás určený můj nový e-book. Kromě informací o jeho výběru a založení vám v něm pomohu objasnit, zda dítěti patří do ruky platební karta.

Jsem průvodce světem financí. Ve svém volném čase ráda cestuji a fotografuji.
 • Vaše údaje jsou u mě v bezpečí.

  Odesláním Vašich údajů souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Zacházím s nimi podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, i podle nařízení (EU) 2016/679, které je účinné od 25.5.2018

 • Kategorie
 • Ing. Martina Burešová
 • Kalkulačka „Kolik vynáší moje spoření“

  Zadejte kolik si spoříte měsíčně, na kolik let a jaká je výsledná suma. Kalkulačka Vám ukáže úrok.

 • Kalkulačka „Pravidelné spoření“

  Zadejte kolik měsíčně ukládáte, počet let, úrok a kalkulačka vypočte výslednou sumu.

 • Kalkulačka „Hypoteční splátka“

  Kalkulačka pro výpočet hypotéky.